Madpakkeboller med kylling, feta og soltørrede tomater

Madpakkeboller med kylling, feta og soltørrede tomater
Opskrift til stk. Opskrift til 12 stk.

Forberedelsestid

20 minutter

Tilberedningstid

2 timer og 10 minutter

Samlet tid

2 timer og 30 minutter

Beskrivelse

Nem og lækker opskrift på svampede madpakkeboller med kylling, feta og soltørrede tomater. De bedste boller med kylling.

Ingrediensliste

  • 100 g. smør
  • 2,75 dl. vand
  • 1 dl. naturel yoghurt
  • 30 g. gær
  • 1 spsk. sukker
  • 1,5 tsk. salt
  • 700 g. hvedemel
  • 200 g. squash
  • 150 g. kyllingebryst
  • 75 g. soltørrede tomater
  • 100 g. fetaost
  • 2 stk. æg
  • Pensling

  • 1 stk. æg
Læg i kurven til
I samarbejde med Nemlig.com

Fremgangsmåde

  1. Smelt smørret i en gryde over lav varme, og rør derefter vand og yoghurt i.
  2. Kom blandingen i en skål eller i din røremaskine. Tjek, at temperaturen ikke overstiger 37 grader (lillefingervarmt), ellers dør gæren.
  3. Rør gæren ud i blandingen, og tilsæt sukker og salt.
  4. Rør melet i lidt efter lidt, og ælt dejen godt sammen. Tilsæt evt. lidt ekstra hvedemel, hvis dejen virker for våd, men den skal være klistret.
  5. Dæk dejen med et viskestykke, og stil den til hævning et lunt sted i 1 time.
  6. Riv squash på et rivejern. Klem så meget ud af væsken du kan.
  7. Kylling skæres i tern og steges på en pande. Alternativt kan man købe færdigstegte kyllingestykker der kan kommes direkte i.
  8. Skær soltørrede tomater i små stykker.
  9. Hæld væden fra fetaost.
  10. Slå dejen ned.
  11. Tilsæt æg, kylling, revet squash, soltørrede tomater og fetatern. Ælt dejen kort sammen med hænderne (gør evt. hænderne våde, så undgår du, at dejen klistrer alt for meget).
  12. Lav 12 klatter af dejen på en bageplade beklædt med bagepapir, og fordel dem med et par centimeters mellemrum.
  13. Lad bollerne efterhæve i 30 minutter.
  14. Tænd ovnen på 200 grader varmluft.
  15. Pensl bollerne med sammenpisket æg, og bag dem derefter i den varme ovn i ca. 12-15 minutter, alt afhængig af hvor kraftig din ovn er. Hold øje med dem efter 8-10 minutter.
  16. Tag dem ud af ovnen og lad dem afkøle på en bagerist.

Opskrift på madpakkeboller med kylling, feta og soltørrede tomater

Her får du opskriften på de lækreste madpakkeboller med kylling, feta og soltørrede tomater. Svampede og lækre brud med stykker af kylling, som mætter godt og som er så gode til madpakken. Vi har efterhånden lavet mange ideer til madpakken og trængte til noget nyt. Vi er ofte på tur til zoo og Fårup Sommerland, hvor vi stort set altid selv har mad med. Men det blev ofte til pølsehorn og pizzasnegle, hvilket vores børn elsker, men vi trængte til noget nyt. Så vi har lavet de her populære madpakkebrud i en ny udgave. Med squash, kylling, feta og soltørrede tomater. En skøn bolle med forskellige smage og teksturer, som er god at have med på farten.

LÆS OGSÅ: Se alle vores opskrifter til madpakken her

Madpakkeboller med kylling, feta og soltørrede tomater

Squashboller med kylling

De kan også kaldes for squashboller med kylling, da vi har taget udgangspunkt i vores populære squashbrud til denne opskrift. At bruge squash eller gulerødder i boller er sådan en nem måde at få mere grønt ind i madpakken eller frokosten uden det kræver ret meget. Derudover gør både squash og gulerødder bagværket ekstra svampet og gør også, at de kan holde sig lækre i længere tid uden at blive tørre.

Kombinationen af kylling, feta og soltørrede tomater er også bare god. Man kan også tilføje grøn eller rød pesto til fyldet for ekstra smag. Og som nævnt, så kan man også bruge færdigstegt kylling i stedet for selv at stege det. Så er de kun endnu nemmere at lave. Og er man ikke til kylling, så kan der også bruges skinketern.

Følg med på de sociale medier
Følg endelig med på vores Instagram eller Facebook, hvor du vil få daglig madinspiration. Husk at du kan blive medlem af ”Mit Mummum”, hvor du får din egen personlige profil med en række nye funktioner. Læs mere lige her. Vi vil elske at få dig med i vores madunivers. Er du vild med vores opskrifter, så har vi også udgivet kogebøger, som du kan købe her.

Skriv en kommentar