Hjemmelavede snebolde med marcipan og chokolade
Forberedelsestid
10 minutterTilberedelsestid
10 minutterSamlet tid
20 minutterBeskrivelse
En nem opskrift på hjemmelavede Toms snebolde med marcipan, chokolade og den hvide sukkerskal på ydersiden. Har du en tendens til at lave de samme opskrifter igen og igen hver jul, så synes vi helt klart, at du skal tilføje den her opskrift til den årlige julebagning.
Ingrediensliste
- 100 g. marcipan
- 100 g. mørk chokolade
- 1 dl. kikærtevand
- 60 g. flormelis
Fremgangsmåde
- Rul 10 marcipankugler á 10 g.
- Smelt chokoladen i mikroovnen. Lad det ikke blive for varmt, da det ellers vil dryppe en del.
- Stik nu en tandstik i hver marcipan kugle, og tril dem i chokoladen. Prik tandstikken i en papkasse, en si eller andet, for at kuglerne kan størkne pænt.
- Gentag ved de resterende kugler.
- Når chokoladen er størknet, skal flormelis sigtes i en skål.
- Hæld herefter cirka 1 dl. vand fra kikærter (vi købte på dåse) i en skål. Du kan også bruge pasteuriserede æggehvider, men vi anbefaler kikærtevand.
- Rul nu en kugle i kikærtevandet eller æggehviderne og tril derefter i flormelis indtil de er godt dækket. Rul dem gerne rundt et par gange.
- Stil dem på køl. Kan holde sig gode i op til 3-5 dage.
Hjemmelavede snebolde med marcipan og chokolade
Lav dine helt egne Toms Snebolde med marcipan og chokolade. Her får du nemlig opskriften på en hjemmelavet version, som både smager og ser fantastiske ud.
Det her er nyeste tilføjelse til vores årlige julebagedag, hvor vi bager småkager og laver konfekt. Det er faktisk slet ikke så svært at lave sine egne hjemmelavede af slagsen. De består jo af få ingredienser og det er også muligt at få den der sukkerskal, som de rigtige har.
Og når man alligevel har gang i marcipanen og chokoladen, så kan man da lige så godt også lige lave en lille portion snebolde. Det vil uden tvivl imponere alle dine julegæster.
LÆS OGSÅ: Chokoladetrøfler på 3 ingredienser
Kikærtevand eller æggehvide?
Måske du umiddelbart tænker, at det lyder klamt eller mærkeligt med kikærtevand. Men det fungerer faktisk rigtig godt! Både kikærtevand og æggehvider giver sneboldenen det der “knæk” og den sprødhed, som de rigtige har. Det er vigtigt, at du bruger kikærtevand fra neutrale kikærter og derfor ikke nogle, hvor der er tilsat smag.
Følg også med på de sociale medier
Du kan følge med på vores Facebookside, hvor vi ugentligt lægger spændende nye opskrifter op. Vi er også på Instagram, hvor vi nok er mest aktive. Du kan følge med på Instagram lige her.
Kommentarer
Hvorfor kikærtervand? Hvad gør den specielt på flormelis? Vil det være dårligt med almindelig vand?
God idé at lave dem selv 👌🏼
Hej Gry,
Du kan ikke bruge almindelig vand, fordi så får det ikke det sprøde ydre, som snebolde har. Du kan evt. også bruge æggehvide 🙂
Knus
Kan de kun holde sig i 3-5 dage ?
Hej Malene,
De er bedst 3-5 dage efter de er lavet og så bevarer de sprødheden udenpå. Efter det kan de godt blive bløde udenpå, men de smager stadigvæk godt 🙂
Knus
Hej
Bliver de sprøde på samme måde med past. Æggehvider? Som kikærtevand? 🙂
Mvh Michela
Hej Michela
Begge typer har samme effekt. De bliver ikke ligeså sprøde som de rigtige, men de bliver hårde 😉
Knus
Kan de fryses, og så tages op 1/2 time før servering?
Hej Iben,
Vi har ikke selv prøvet det, men umiddelbart burde det godt kunne lade sig gøre 🙂
Kh
Er der helt almindelig marcipan? På dit fine billede ligner det at marcipanen er lidt “juicy”.
Findes der et trick til det uden at det er alkohol som vil give en smag, som ungerne nok ikke vil kunne lide ☺️
Hej joachim,
Det er helt almindelig marcipan. Vi bruger den fra Odense, den er rigtig god.
Kh
Øv mit flormelis blev til glasur – fulgte opskriften til punkt og prik.
Hvad har jeg mon gjort galt
Hej Lotte,
Brugte du kikærtevand eller æggehvider?
Kh
Jeg brugte vand fra kikærter
Hej,
Man skal rulle dem i flormelis et par gange, da det de første gange godt kan blive noget klisterværk. Men jo mere man ruller, jo fastere bliver de 🙂
Kh
Dem lavede jeg sidste år til jul og de er helt sikkert med på konfekt listen igen i år 😍 De er såååå gode 😋
Kikærtevand som dem på dåse vi snakker om?😀
Hej,
Ja 🙂
Kh
Super opskrift, men mine bliver ikke specielt hårde – har dyppet i past. æggehvide og flormelis også, syntes “skallen” er for tynd… der er ikke rigtigt noget “knæk” i dem… tænkte om man kunne dyppe dem i glykose og derefter i flormelis?
Hej,
Du kan lave flere lag af selve skallen. Vi har ikke prøvet med glukose desværre.
Kh
Man dypper dem i kikærtevand og ruller dem i flormelis
Når i skriver at de rulles flere gange flormelis, men dyppes de indimellem i kikærtevandet??
Hej Thomas,
Nej, ikke i kikærtevandet igen 🙂 Kun i flormelis.
Kh
Kan man bruge æggehvide fra friske æg?
Hej,
Jep 🙂
Kh
Kan man bruge kikærtevand fra glas istedet for dåse?
Hej,
Ja, det tænker jeg umiddelbart 🙂
Kh